Domů » Barevné šílenství: Nejžhavější barvy domů v roce 2023

Barevné šílenství: Nejžhavější barvy domů v roce 2023

Autor ona
0 komentář 3 minuty číst

Dodejte svému domu na přitažlivosti. Ta správná barva omítky odrazí váš styl, oživí architekturu vašeho domova a upoutá ze všech stran. Které odstíny fasádních barev jsou skutečným hitem letošního roku?

Vizuální sladění vašeho domu s okolím není jednoduchá záležitost. Někomu se líbí výrazné barvy, které budově dodají nádech osobnosti, jiní preferují jemné odstíny či zemité tóny. Nezáleží na tom, do kterého tábora patříte vy. Mezi nejoblíbenějšími barvami pro rok 2023 můžete nalézt inspiraci i vy.

Žluté odstíny inspirované slunečním Toskánskem
Přeneste atmosféru toskánských domků a vilek do svého domova. Žlutá barva omítky patří mezi nejnápadnější volby, zaručeně proto zaujme všechny kolemjdoucí. Netroufáte si namalovat žlutou celý dům? Syté a zářivé odstíny vyniknou především na šambránách, ostřeních a dalších detailech fasády. Žlutou barvu snadno zkombinujete s béžovou, hnědou, bílou či šedou pro modernější vzhled.

Šedo-modrá elegance
Modrá barva u nás patří mezi méně tradiční, nicméně mimořádné trendy barvy v architektuře. Kromě krásných modrých odstínů jsou stále oblíbenější i tmavé, šedo-modré tóny. Ty s sebou přinášejí nádech elegance a jedinečnosti. Kombinované s šedou, bílou či béžovou vyniknou nejen v městském prostředí.

Nadčasová smetanová
Jemným smetanovým odstínem nikdy nic nezkazíte. Proč se stala tak oblíbenou v letošním roce? Výborně ladí s výstředními barvami střechy, oken či vchodových dveří. Ideální je pro všechny velké plochy, které doplníte detaily v zelené, oranžové či černé barvě. Obáváte-li se znečištění světlých stěn, sáhněte po minerální fasádní omítce. Odolává všem nástrahám počasí, prachu i znečištění.

Zpátky k přírodě díky zelené
Při výběru fasádní barvy je pro mnohé nejdůležitější to, aby dům přirozeně zapadl do okolního prostředí. Pokud vám dělá radost velká zahrada či blízký park, jistě zvažte odstíny zelené. Letos mají mezi architekty přednost tlumené, zemité tóny této barvy.

Ultramoderní šedá
Svoji popularitu si zasloužili zejména díky své neutralitě, ale také díky modernímu, futuristickému vzhledu, který s jejich použitím dokážete vytvořit. Šedá fasáda otevírá dveře mnoha barevným kombinacím. Jakýkoli kontrastní materiál nebo barvu si k ní zvolíte, téměř vždy to bude vypadat perfektně.

Tip navíc: Při výběru správného odstínu myslete na to, že barva na velké ploše v exteriéru působí obvykle světleji, než stejná barva na malé ploše ve vzorníku. Je to ovlivněno mnoha faktory jako je sluneční světlo, stíny jiných budov nebo textura stěny. Vzhled barvy se bude měnit také s polohou slunce v průběhu dne či celého roku.

Další články autora

Komentáře