Domů » 5 výhod sólo cestování podle zběhlé cestovatelky: Láká vás tento styl objevování nových míst?

5 výhod sólo cestování podle zběhlé cestovatelky: Láká vás tento styl objevování nových míst?

Autor ona
0 komentář 6 minuty číst

Už jste jistě i vy slyšeli o trendu sólo cestování. Mnoho zajímavých lidí začalo na toto téma psát blogy. Sdílejí na nich zážitky, které přežily.

Kate na svém blogu sdílí cestovatelské příběhy a učí ženy jak cestovat po světě bezpečně. Když jí bylo pouhých 26 let dala výpověď z práce, aby mohla sama cestovat po světě. Navštívila zatím 83 zemí a 7 kontinentů, momentálně žije v Praze.

Můžete jít kamkoli chcete a kdykoli chcete.
Vybudujete si neuvěřitelnou sebedůvěru.
Své plány můžete změnit z rozmaru.
Je jednodušší komunikovat s místními obyvateli a naučit se místní jazyk.
Můžete podniknout výlet svých snů a být kýmkoli chcete, aniž byste se starali o někoho jiného.“
Prvořadá je bezpečnost
Pokud jste sama v cizí zemi, je třeba si dávat na sebe i na své věci obzvláště pozor. Chcete-li se odhodlat na sólo cestování, pro začátek volte bezpečné země. Můžete se vydat do evropské metropole, kterou již dlouho máte na seznamu přání.

Sólo cestovatelka Kate se na svém blogu podělila o tipy pro bezpečnost cestování. Největší součástí bezpečného cestování je podle Kate používání zdravého rozumu. Doporučuje, abyste před cestou důkladně prozkoumali destinaci a zjišťovali si informace. Například, jaká jsou hodnocení bezpečnosti vašeho ubytování a zda je bezpečné cestovat v noci. Promluvte si s lékařem, zda nepotřebujete nějaké očkování, případně zda existují zdravotní problémy, na které byste se měli v destinaci připravit. Nesmíme zapomínat ani na pojištění.

Z toho vyplývá, že velmi důležité je při sólo cestování podrobné plánování. Protože v cizí zemi se budete muset spoléhat ve většině případů jen sama na sebe. Ideální je, pokud se zkontaktujete s někým, kdo danou destinaci již navštívil a umí vám poskytnout cenné rady. Vždy je třeba přihlížet i ke svému zdravotnímu stavu. Předem si můžeme sestavit plán míst, která bychom chtěli navštívit. Takový seznam nám pomůže efektivně využít čas při poznávání nového místa.

Sólo cestování se neobejde bez vystoupení z komfortní zóny
Jak bylo již výše zmíněno, sólo cestování má mnoho různých benefitů. Podle mého názoru největší výhodou je, že se nemusíme nikomu přizpůsobovat. Přizpůsobování se týká každé oblasti cestování. Od samotné volby destinace, ubytování, denního režimu, formy stravování až po nejmenší detaily. Někdo je ranní ptáče, jiný naopak noční sova. Při cestování se tyto rozdíly těžko překonávají. Také každý si návštěvu destinace představuje jinak. Někdo je dobrodružný typ, jiný preferuje klidnou návštěvu místních kaváren. Program dovolené si tak volíte samy podle svých preferencí. Přizpůsobování začíná ještě před samotným výletem. Skloubit vhodný termín s člověkem, se kterým chcete cestovat může být někdy náročné. Z tohoto důvodu se většina výletem vůbec neuskuteční. Proto pokud někam chcete jít, ale nenašli jste parťáka, který by sdílel váš sen spolu s vámi – cestujete sólo!

Další výhodou je, že se naučíte vystoupit ze své komfortní zóny. Budete muset oslovit cizí lidi a používat cizí jazyk. Sólo cestování může být skvělou příležitostí ke zlepšení jazyka. Pro introvertnější povahy to může být docela výzva. Stejně jako představa, že jste v cizí zemi odkázána sama na sebe. Protože taková je realita, nikdo vám nepohlídá věci na dece ani kufry při přemisťování se. Třeba se dopředu na to připravit. Na takový výlet bych nedoporučovala brát si s sebou drahé šperky a jiné cennosti. Pro někoho mohou být problémem i fotografie z dovolené. Tento problém však může vyřešit malý stativ a samospoušť.

Čas strávený o samotě nám pomůže utřídit si myšlenky. Tato doba je stavěna na výkon, a tak jsme neustále pod tlakem a ve stresu. Taková dovolená může být balzámem pro duši. Zvolíme-li si takovou, která nám vyhovuje, odpočineme si nejen fyzicky, ale zejména psychicky.

Ostražitost je na místě
Z toho, že cestujeme samy, logicky vyplouvá, abychom si dávali pozor na nebezpečné čtvrtě a odlehlá místa. I například taková turistika na málo frekventovaných turistických trasách je nebezpečná. Pokud se vám stane úraz, pomoc nebude na blízku. Třeba dobré zvážit svou kondici, zdatnost a zdraví.

Pokud si pohráváte s myšlenkou vyzkoušet sólo cestování, je třeba si zjišťovat co možná nejvíce informací. Při tomto druhu cestování nebudete moci přímo s někým zážitky sdílet. Z tohoto důvodu si můžete vést deník – nebo vyzkoušet psát blog. Možná v sobě objevíte skrytý talent! Taková zkušenost vás jistě jako člověka obohatí. Vrátíte se plný zážitků a alespoň na chvilku se odpoutáte od koloběhu každodenního života.

Další články autora

Komentáře