Domů » Ložní prádlo: Jak si vybrat správně?

Ložní prádlo: Jak si vybrat správně?

Autor ona
0 komentář 5 minuty číst

Ložní prádlo je důležitým prvkem v každé ložnici. Na jedné straně chrání vaše peřiny a polštáře před potem, opotřebováním a bakteriemi, na straně druhé plní estetickou funkci. Při jejím výběru byste se proto měli zaměřit zejména na materiál, ze kterého je vyrobena.

Chcete si ve své oáze klidu vytvořit zdravé prostředí, ve kterém se vám bude dobře spát? Inspirujte se naším článkem.

Bohatý neznamená bohatství
Chcete vědět, jak zjistíte, jestli je bavlněná prostěradlo opravdu kvalitní? Povlečení, které se tváří jako bohaté na vlnu, je na tom hůře než 100 % bavlněné. Plachta je v takovém případě vytvořena nejméně 50 % z bavlny, zatímco zbytek sestává z nějakého jiného vlákna. Nejrozumnější proto bude, pokud si uděláte malý průzkum v tom, jaké materiály vám vyhovují nejvíc. My jsme se v článku zaměřili na ty nejpopulárnější, kterými jsou len, perkál, saten a česaná bavlna. Kdo z nich je ultimátní vítěz? Posuďte sami.

Len
Len je jednou z nejoblíbenějších látek pro ložní prádlo. Povlečení ze lnu je pevné a vzdušné, umožňuje vašemu tělu dýchat a absorbuje jakýkoli dodatečný pot. Lněné ložní povlečení je proto vhodné zejména tehdy, žijete-li v teplém podnebí. Len si kromě toho pochvalují také alergici a lidé s citlivou kůží.

Perkál
Perkál je také jedním z nejlepších materiálů pro ložní povlečení. Je ideální pro ty, kterým je v noci horko. Udržuje totiž vaše tělo v chladu a látka je výjimečně lehká. Díky svým extra dlouhým sponkám je velmi odolná a její textura se víkem zlepšuje. Sada matného perkálového povlečení dodá vaší ložnici elegantní nádech. Abyste je měli po použití kam odložit, koše na prádlo jsou k tomu jako stvořené.

Satén
Saténové povlečení je skvělou volbou pro chladné roční období. Jedná se o těžší tkaninu, která má tendenci lépe udržovat teplo. Studené nohy vám tak u saténu nehrozí. Jeho hladká textura je odolná proti pomačkání, takže se nemusíte obávat ani toho, že byste je museli žehlit. Dalším bonusem je, že saténové povlečení nevyžaduje žádnou speciální péči. Můžete je prát v pračce stejně jako perkálové povlečení.

Česaná bavlna
Tato sametově jemná tkanina je na povlečení neuvěřitelně měkká. Povlečení z česané bavlny udrží teplo lépe než perkál, ale je chladnější než satén. Mají nadčasový vzhled, který skvěle vynikne ve více stylech interiéru. Od rustikálního a tradičního až po minimalistický a současný. Dětské ložní povlečení z česané bavlny je ideální volbou do každého dětského pokoje.

Péče je důležitá
Obecně se ložní povlečení snadno udržuje, protože vše můžete prát v pračce. Nezáleží ani na tom, zda se jedná o potahy a povlečení na polštáře, nebo přikrývky. Kromě toho nevyžadují chemické čištění ani použití speciálních čisticích prostředků. V závislosti na látce, ze které je vaše povlečení vyrobeno, můžete použít studenou, vlažnou nebo teplou vodu. V kombinaci s jemným tekutým pracím prostředkem získáte zpět jejich čerstvost. Při jejich praní se ale vyhněte aviváži, protože může poškodit tkaninu.

Ptáte se, jak často prát prádlo? Stačí jednou týdně. Pokud ale máte domácí mazlíčky nebo trpíte kožními problémy, praní 2 až 3krát za týden je ideální počet.

Dobrý spánek začíná kvalitním ložním prádlem, které chrání vaši matraci i polštáře, a poskytuje vám pocit pohodlí během noci. Kromě toho pozitivně přispívá ke stylové atmosféře a vizuálu ložnice. Jaké je naše doporučení? Sáhněte po prémiových kouscích. Výběr správného ložního prádla závisí přitom na mnoha faktorech, jako například vzhledu, materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, vašich preferencí a zvyků při spánku. Našli jste si svého favorita, který vás bude zahřívat během noci?

Další články autora

Komentáře