Při jarních pracích lze nalézt mnoho přezimujících stadií škůdců ovocných druhů, se kterými se lze vypořádat i mechanickými opatřeními s účinkem na celou nadcházející vegetaci.
Při jarních pracích lze nalézt mnoho přezimujících stadií škůdců ovocných druhů, se kterými se lze vypořádat i mechanickými opatřeními s účinkem na celou nadcházející vegetaci.
Při pozdějším řezu rybízu se někdy vyskytnou zduřelé pupeny dosahující velikosti až 2 centimetry. Tyto buď velmi slabě, nebo vůbec neraší a zasychají. Je to způsobeno činností dospělců roztoče rybízového, které přezimovaly uvnitř pupenů.
Také se může stát, že části větviček nebo celé výhonky neraší. Tyto jsou zase poškozeny podobníkem tipulovitým. Je to motýl, který svá vajíčka klade na pupeny rybízu a angreštu. Pokládka trvá poměrně dlouhou dobu začátkem léta. Poškození je patrné již během sklizně po nakladení vajíček, kdy výhonky is úrodou náhle vadnou a odumírají.
Vylíhlé housenky se vžírají přes pupen do dřeně větviček a dělají v nich dlouhé chodbičky s černými stěnami. Housenky jsou bělavé barvy dlouhé asi 25 milimetrů. Vývin ukončují na jaře následujícího roku, kdy se v květnu zakuklují, v čem lze jim zabránit právě mechanicky likvidací výhonků.
Dalšími škůdci drobného ovoce jsou hrčka ostružinová a bylomor ostružinový. Dospělí jedinci obou druhů se objevují koncem jara. Samičky kladou na výhonky malin a ostružin vajíčka, ze kterých se vylíhlé housenky vžírají dovnitř letorostů. Svou činností vyvolávají tvorbu zduřenin nebo hálek, které mohou být až 10 centimetrů velké.
Nejsnáze je najdeme na jaře, přičemž se v jejich komůrkách nachází větší počet larev, které v nich přezimovaly. Většinou se vyskytují v zanedbaných neošetřovaných porostech nebo na oslabených rostlinách.
Odříznutí výhonků
U uvedených škůdců je nejlepší ochranou mechanické odříznutí a likvidace napadených výhonků. Je to levný a šetrný způsob, který k jejich omezení naprosto postačuje. Přitom pro drobné ovoce obecně platí, že jednoleté dřevo se nevyplatí řezat, protože se na něm tvoří úroda, ale odřezávají se pouze některé konce výhonků, zejména ty, na kterých jsou patrné různé deformace způsobené právě jmenovanými nebo i jinými škůdci (například mšicemi).
Známými škůdci různých ovocných druhů jsou i jeptišky. Při přemnožení mohou způsobit až holožery listů. Vyskytují se hlavně v teplejších oblastech Slovenska.
Jeptiška velkohlavá přezimuje ve formě vajíček v typických shlucích světle hnědé barvy, které připomínají dřevokazné houby. Tyto útvary jsou poměrně pevné, na povrchu pokryté množstvím chloupků. Housenky jeptišky zlatoritky si zase na podzim na koncích letorostů upradou stříbřité pavučinové zámotky, ve kterých ve velkém množství přezimují.
Nejspolehlivější ochranou je iv těchto případech mechanická likvidace shluků vajíček nebo zimních hnízd, přičemž částečně účinný je i předjarní postřik.