Někdo modernizuje pro krásnější interiér, jiní se snaží dosáhnout komfortu, který jim dosud chyběl. Nové vybavení musí posloužit dalších deset či patnáct let.
Která kuchyně je ta pravá? Při hledání odpovědi je nejlepší začít úklidem. Zbavte se všeho, co už léta nepoužíváte, přineste věci, na které dosud nebylo místo a zamyslete se nad tím, jak ve své kuchyni trávíte čas. Čím více vám bude jasné, co od obnovené kuchyně očekáváte, tím blíže budete k cíli.
Nejprve infrastruktury
Voda, odpad, plyn a elektřina. Jsou to většinou rozvody, od kterých je třeba se při předělávce odpíchnout. Rozhodují o tom, kde budou umístěny spotřebiče a vybavení kuchyně.
Čím více spotřebičů používáte současně, tím důležitější je, abyste měli k dispozici dva samostatné zásuvkové okruhy. Zatímco v rychlovarné konvici vře voda, kuchyňský robot šlehá krém a mikrovlnka přebírá k životu mražené ovoce. Pokud počítáte is elektrickým varným panelem a troubou, bez trojfázy to asi nepůjde. Tu vám zajistí energetický podnik stejně jako povolení k instalování varné desky. Bez elektrikáře se neobejdete.
Vodovod a odpad lze přemístit kdekoli, kuchyňská linka s 60centimetrovou hloubkou však může být omezující. Pokud není možné rozvody zasekat do zdiva, buď se spokojíte s mělčími skříňkami, nebo si připlatíte za širší pracovní desku. Nejednou se nejedná pouze o kuchyňský dřez, ale také o myčku nádobí.
Flexihadice či prodloužení plynového potrubí neznají omezení a tak je úplně jedno, kde bude umístěno varné centrum. Snad pouze panelákový vzduchovod ve stoupačce je motivací pro připojení odsavače par. Jinak budete muset využít uhlíkových filtrů a recirkulace vzduchu v interiéru.
Moderní či klasická?
Vše závisí na tom, kolik pracovní plochy potřebujete a jak velká je vaše kuchyně. Abyste se však necítili stísněně, vždy je dobré, je-li na obou stranách sporáku minimálně 40centimetrová odkládací plocha, po pravé straně dřezu 80 centimetrů široké úložiště a 120centimetrový koridor mezi pracovními deskami v paralelní kuchyni. Prostor musí dýchat.
Některá místa však mají svá specifika. Pod oknem bývá radiátor, který po překrytí kuchyňskou linkou ztrácí funkčnost. Bariérou může být i vodovodní baterie umístěná pod oknem, která brání jeho otevření. Rohy místnosti jsou většinou omezující při používání chladničky. Buď překážejí dvířka, nebo je nelze plně otevřít. Citlivý je také prostor kolem vstupních dveří. Linka lemující okraj zárubně vizuálně zmenšuje prostor. Inu a varný ostrov ve středu kuchyně je výsadou velkých místností, kde po jeho obvodu zůstane dostatek prostoru pro bezpečný přechod a otevírání dvířek spotřebičů.
Myslete na pohodlí
Nic se na komfortu v kuchyni nepodepíše více než uspořádání pracovních ploch, úložných prostor a spotřebičů. Při přípravě pokrmů je vždy návaznost mezi jednotlivými kroky a tak je výhodné, jsou-li zóny kuchyně rozmístěny ve vhodném pořadí.
Na levé straně začínáme chladícím prostorem a směrem vpravo pokračujeme přípravným, varným, mycím a odpadním prostorem. To zajistí nejen pohodlí při manipulaci se surovinami a pokrmy, ale také pořádek v kuchyni. Leváci by však měli postupovat úplně opačně – zprava.
Bez vrchních skříněk
Je zažito, že úložný prostor není pouze pod pracovní deskou, ale i nad ní ve formě odkládacích skříněk. Chcete-li dosáhnout moderního interiéru jako z katalogu, vykašlete se na klasiku a navrhněte si kuchyni s 80 či 90 centimetrovou hloubkou pracovní desky. Do spodních skříněk s důmyslnými zásuvkami na plnovýsuvech hravě odložíte talíře, spotřebiče a zásoby surovin, aniž by se staly nedostupnými.
Naopak, vrchní skříňky nahradíte boxem, ve kterém bude umístěna elektroinstalace s bodovkami. Zatímco zespodu budete mít zásuvky pro připojení spotřebičů, navrch můžete naskládat skleničky a šálky pro každodenní použití. Prázdné stěny vyzdobíte kulinářskými fotografiemi a stěnu za pracovní deskou ochráníte drátěným sklem osazeným v hliníkových lištách.
Z obchodu či na míru?
Kuchyňské stavebnice z domů nábytku vypadají lákavě, ale jakmile začnete stavět svou vysněnou sestavu, vyberete si kvalitnější kování a doplníte příslušenství, které není započítáno v akční ceně, přiblížíte se k částce, která se od té letákové výrazně liší. Reklamy lžou. Sériově vyráběná linka z obchodu, která je na skladě prodejce, má však své výhody. Můžete si ji odvézt domů a bez čekání o víkendu namontovat. Pokud vám bude něco chybět, hravě to dokoupíte.
V kuchyňském studiu si můžete nechat vystavět linku na míru a odejdete z něj nejen s kalkulací ceny, ale také s grafickou vizualizací. Ze stavebnicových dílů a dostupných materiálů složíte téměř cokoli.
Pokud víte přesně, co se vám líbí, měli byste vzít do ruky čtverečkovaný papír, navrhnout si kuchyňskou linku na míru a navštívit truhlářskou dílnu. Fabriky prodávají hotové korpusy, zásuvky, dvířka, kování a přípravky pro montáž. Úkolem dílny je pouze zkombinovat vše podle vašich představ a vyrobit díly, které mají atypické rozměry. V porovnání s nabídkou kuchyňského studia můžete ušetřit.
Materiály nejsou jen o penězích
Cena se odvíjí od toho, jaké materiály a kování zvolíte. Platí pravidlo, že čím je povrch pevnější, houževnatější a hygieničtější, tím je cena vyšší. Kritickým místem je každý spoj pracovní desky či spára lepené hrany.
Zatímco korpusy skříněk a zásuvky mohou být z nejlevnějšího lamina, dvířka a pracovní desky vyžadují peněz víc. Lamino v unibarvách s plastovými ABS hranami je cenově dostupným materiálem, stejně jako pracovní desky domácích výrobců. Pokud vás časem omrzí, můžete je vyměnit za luxusnější materiál.
Nejednou však lze punc luxusu vykouzlit doplňkovými materiály, jakými jsou teraco desky z nejbližšího kamenictví, tabule z nerezového plechu či drátěné sklo.
Peníze lze ušetřit i při koupi spotřebičů. Dobrým prodejním kanálem jsou internetové obchody, které doručí zboží až k vašim dveřím. Výhodné slevy poskytují i výrobci. Zůstanete-li při nákupu věrni jedné značce, čeká vás bonus ve formě bezplatného odsavače par či jiného spotřebiče za zlomek jeho ceny.